Destek mi Arıyorsunuz? Ücretsiz Randevu Oluşturun

7/24 Destek Hattı

0 530 495 33 93

Konkordato Revize Projesi

Konkordato Revize Projesi

Konkordato Projesinin revize edilmesi ; dava açma aşamasında dosyaya sunulan konkordato projesinin yargılama devam ederken ortaya çıkan ve öngörülemeyen durumlardan etkilenmesi veya sehven yapılan bir hatanın düzeltilmesi için projenin revize edilmesine denir.

Borçlu, kesin mühlet aldıktan sonra alacaklılar toplantısı öncesinde veya konkordato projesinin tasdik olmadan önce mahkemeye ortaya çıkan veya gözden kaçan hususların giderilmesi için konkordato revize projesi vermesi gerekmektedir. Kanun’da şart olmamasına rağmen, projeyi daha gerçekçi ve uygulanabilir yapacaktır. Revize proje ön projeden çok farklı olmamalı ve tutarlı olmalıdır. Revize proje verilmesi sebebi şöyle açıklanabilir. Örneğin henüz belirsiz durumda olan bir alacak tutarının dava aşamasına geçilmiş olması gibi. Borçlu dava açma sürecinde son doksan güne ait bilanço bilgilerini, borç/alacak durumlarını ön projede belirtmektedir.

Dava tarihi ile sunulan bilançolar arasındaki 90 günde ödemeler veya tahsilatlar nedeniyle bilançolarda değişiklikler olmaktadır. Geçici mühlet sürecinin de ek süreler ile beş aylık bir süre olması nedeniyle mali tablolar değişecektir. Bu sebepler ile dava aşamasında sunulan ön projeden çok farklılık göstermeyecek şekilde revize proje verilebilir. Revize proje ile birlikte daha gerçekçi veriler ortaya çıkabilir. Finansal tabloları borca batık olan borçluların geçen süre içerisinde borca batık durumdan kurtulma ihtimali vardır.

Borca batıklık sebebiyle tenzilat konkordatosu da isteyen borçlu, borca batıklıktan çıkar ise tenzilat isteyemeyecektir. Bu şekilde ise ön projede sunulan tenzilatlı ödemeler listesi de değişecektir. Borçlu tenzilat yapma hakkını kaybetmiş olacaktır. Bu sebepler ile revize proje gerekli görülmektedir. Mahkeme veya komiser konkordato projesindeki vadelerin tekrardan revize edilmesini talep edebilir.

Konkordato Projesinin uzman kişilerce ilgili mahkemece kabul görecek şekilde revize edilmesi gerekmektedir.

Tarafımızca bir çok firmaya Konkordato Danışmanlığı yaparak şirketlerin dava açmasında profesyonel hizmet verilmiştir. Tarafımızca bir çok sektöre hizmet verilmiş olup ve halen de verilmektedir. Bu süreci birlikte yöneterek bir çok şirketin Konkordato Projesi tasdik olmuş ve bu süreci başarı ile atlatmışlardır.

Hangi şirketlere veya sektörlere hizmet verdiğimiz ve Konkordato ile ilgili diğer tüm sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.